Individuální projekty členů Dramacentra Bezejména

Dramacentrum Bezejména podporuje i individuální projekty svých členů. V roce 2023 měly premiéru dvě inscenace divadla jednoho herce, jejichž aktéři si vyzkoušeli inscenační tvorbu ve své komplexnosti, stali se režiséry, dramaturgy, scénografy a herci v jednom.

Laura Levko s inscenací Láska & makeup pobavila publikum na festivale JeštěDyvadlo 2023. Inscenaci postavila na improvizovaném dialogu s divákem.

JeštěDyvadlo 2023, autor Hana Franková:

            Autorka, režisérka, herečka Laura Levko v jedné osobě nás bere do hry, respektive do své situace před odchodem na schůzku. Líčí se a líčí nám „složitost“ navazování vztahů. Radí nám, co je třeba dělat a říkat a neříkat. V nadhledu a s humorem. V momentě, kdy dojde k situaci čtení zprávy o zrušené schůzce a následuje text o tom, že problém je v tom, že „jsem nějak MOC“, máme pocit, že se příběh zlomí z hrané okázalosti a přehnaně sebejisté kontaktnosti (lakování nehtů), které najednou získávají své opodstatnění, do možnosti konečně nahlédnout do postavy ženy a něco se o ní dozvědět. (…)

Vojta Matějíčka dramatizoval část protiválečné sbírky povídek Vojenka: O dětech, které dospěly bez varování (Magdalena Grzebałkowska). S inscenací postoupil z krajského kola Mladé scény (JeštěDyvadlo 2023) na celostátní přehlídku, kde získal ocenění poroty.

JeštěDyvadlo 2023, autor Hana Franková:

 Oceňuji odvahu Vojtěcha Matějíčky vstoupit do formy divadla jednoho herce, a navíc do intimního prostoru několika desítek centimetrů. Takřka s diváky u stolu. Matějíčka vypráví příběh, kreslí, stříhá, čte časová fakta, aniž by se ztratila kontaktnost. Objevuje nám tak literární předlohu polské autorky Magdaleny Grzebalkowské a dochází ke vzácnému sdílení sdělení. (…) Vybavuje se mi krásný obraz, kdy se sundají baterky z obou stran roztažené role balicího papíru, obě strany se tím pádem samovolně srolují do středu, prostor mezi nimi zmizí. Metafora k textu a situaci, která probíhá.

Laura i Vojta v roce 2023 otevírají své vlastní dětské soubory, Vojta má za sebou režii úspěšné inscenace studentského souboru Stopa a oba se zapojují do lektorského sboru Dramacentra Bezejména. Zdá se to jako včera, když čtvrťáček Vojta hrál malého chlapce v úspěšné inscenaci „Já se nechtěl stěhovat“ a ve Svitavách recitoval kouzelný text „Kdybych já byl dospělý“…

Kdybych já byl dospělý, byl bych úplně jiný a radoval bych se ze všeho možného. V první řadě z toho, že si můžu dělat, co chci.