PODZIMNÍ TÁBOR 2019

Podzimní tábor s netradičními výtvarnými technikami a dramatikou se konal 26. – 30. října 2019 v hotelu Krakonoš v Krkonoších.

DENÍČEK Z TÁBORA, DEN PRVNÍ

Ráno jsme dvěma autobusy přijeli do Benecka, k hotelu Krakonoš. Z Prahy dorazilo 16 dětí a z Liberce 20, další dvě dojedou v neděli.
Dopoledne jsme se stihli ubytovat a prohlédnout okolí hotelu. Odpoledne bylo nádherné počasí, proto jsme seznamovací hry hráli venku.
Před večeří a po ní členové staršího družstva prožili příběh Rebeccy Ann Sedwick pomocí technik strukturovaného dramatu. Lekce s tématem prevence kyberšikany měla úspěch, i když samotný příběh byl šokující. A právě takové příběhy varují.
Část dětí ze staršího družstva drama Rebeccy už prožila v minulých letech, proto jim Šárka připravila bonusovou výtvarnou dílnu – leptání skla. Šárku samozřejmě potěšil velký zájem dětí, třeba reakce Vojty V.: „Šárko, tohle bylo tedy fakt dobrý“. Materiál byl superdrahý, ale tyhle děti s námi jezdí už leta letoucí…
Mladší družstvo strávilo část odpoledne venku a část na hudební dílně. Svěrákovy písničky děti bavily. Proto se Kája s Mončou a Nelou, naše hudebnice, rozhodly nacvičit s dětmi celé pásmo.
Večer proběhl v pohodě, bez slziček. Ti nejstarší tedy málem rozbili hotel, nějaká večerka je nevzrušovala, to k věci asi patří… jsme nadšení, že s námi naši zkušení dramaťáci jezdí.

DENÍČEK Z TÁBORA, DEN DRUHÝ

Dopoledne děti ve výtvarné dílně tvořily rámečky osázené mozaikou. Před obědem jsme šli sbírat přírodniny na zítřejší artefiletiku.
Po obědě jsme šli na výlet na Rovinku. Cestou zpět jsme hráli živé pexeso. Tedy alespoň dokud se nesetmělo. Nejstarších dramaťáci zůstali na hotelu, kde nacvičovali překvapení na úterní večer – pohádku. A bude to skvělé překvapení.
Po večeři měli starší dramatickou dílnu s Kubou a Kájou, vyzkoušeli zábavné pohybové cvičení „kancelář“. Mladší měli hudební dílnu s Kájou, Mončou a Nelou. Především pražské děti ze sboru, které jely na tábor především kvůli zpěvu, jsou na hudebních dílnách naprosto úžasné. A neustále je vyžadují.
Teď už nás čeká večerka (ty děti vůbec nevypadají, že by chtěly spát) a zítra setkání s německými kamarády.

DENÍČEK Z TÁBORA, DEN TŘETÍ

Dopoledne jsme se vystřídali v dílně artefiletiky. S podivem dílna zabodovala daleko víc u staršího družstva. V rámci dílny děti vytvořily šaty pro strom. Mladší družstvo před obědem stihlo ještě hudební dílnu. Některé děti baví zpěv, jiné raději sáhnou po hudebních nástrojích, oblíbená je hra s boomwhackery.
Starší začali projekt s německými kamarády. Po obědě mladší děti využily hezkého počasí a nácvik tanečku k písničce Mléčný bar přesunuly před hotel. Část staršího družstva využila čas k nácviku divadelního překvapení. Dokonce mladí herci vyrobili extra malovanou vstupenku každému divákovi.
Odpoledne se mladší i starší děti vystřídaly ve výtvarné dílně malování na trika. Výsledky jsou úžasné. Mladší děti pokračovaly v hudební dílně, v úterý je čeká minikoncert.
Projektové družstvo před večeří dokončilo česko-německý projekt. Prošli jsme příběhem dvou chlapců – Bena a Sama. Postavy chlapců vytvořili účastníci podle věcí, které ležely na Benově a Samově lavici. Na té Benově starý tlačítkový mobil, papíry a staré tričko, na Samově notebook i mobil „s jablkem“ a drahé oblečení. Záměrem lektorů bylo dojít k tomu, že Ben se ze své sociální vrstvy nemá šanci dostat, zatímco Sam má budoucnost zalitou sluncem. Jenže lektoři míní, děti mění. Nakonec Ben nemožnost účasti na jazykovém kurzu v Anglii nahradil vlastní pílí, zatímco Sam veškeré příležitosti promarnil pasivitou. V závěrečných obrazech se však ukázalo, že ani v tomto případě děti nevěří, že Ben zvrátí nepřízeň osudu úplně…
Po večeři mladší vyrobili káči z korálků a starší, pokud opět neprocvičovali divadelní překvapení, hráli s vedoucími hry (Šly tři opice a spol.). Večerka proběhla v klidu, tedy co se stýskání týče. Večerku nejstarších (českých i německých) raději nekomentovat…

DENÍČEK Z TÁBORA, DEN ČTVRTÝ

Dnes se vedoucí poprvé „pochlapili“ a absolvovali s dětmi ranní rozcvičku. Po snídani mladší vyráběli smaltované šperky a přívěsky ze smršťovací fólie. Před obědem ještě stihli krátkou vycházku. S podivem je sice zima, ale stále slunečno.
Účastníci česko-německého projektu dostali na celé dopoledne jediný úkol – na základě včerejšího příběhu Sama a Bena vymyslet vlastní příběh a vytvořit produkt, ve kterém příběh prezentují. Některé týmy zvolily prezentaci fotek – živých obrazů, jiné natočily film. Tři ze čtyř skupin na produktech pracovaly i odpoledne.
Po obědě mladší děti hrály hry s míčem a dramatické hry a zúčastnily se hudební dílny. Starší děti ještě stihly smaltované šperky a přívěsky ze smršťovací fólie. Před večeří se konal velmi milý koncert mladšího družstva. Po večeři přišlo na řadu divadelní překvapení. Pohádka o Sněhurce byla prostě skvělá. Večer zakončila diskotéka. Děti tentokrát usnuly velmi rychle. Tedy alespoň co víme. Před večerkou jsme obcházeli pokoje a zjišťovali, jako pokaždé, zpětnou vazbu. Děti hodnotily vedoucí a tím nepřímo rozhodovaly o jejich příštím angažmá.
Program se dětem líbil velice. Nejvíce všichni ocenili výtvarné dílny, jako vždy. Novinkou byly hudební dílny, které výborně hodnotili sboristé. Projekt Rebecca se líbil všem zúčastněným. Česko-německý projekt ocenili ti nejstarší, kterým se líbilo hlavně to, že inscenační práce starších týmů byla naprosto svobodná, herci pracovali bez pedagogického vedení a v družstvu měli fajnové německé děti. Na nejmladší děvčata byl německý projekt náročný, což jsme trochu čekali. Děti z projektového družstva mrzelo, že nestihly všechny výtvarné dílny, přeci jen, v létě bývá času víc. Všichni byli nadšení ze Sněhurky – herci i diváci (i vedoucí).
Vedoucí dostali od dětí plný počet bodů, děti byly s nimi naprosto spokojené. Za ta léta už máme přeci jen skvělou partu pracovitých a příjemných mladých lidí. A lektoři-specialisté na výtvarné, hudební a dramatické dílny zvyšují kvalitu. Zdravotnice ze záchranky pak vše jistí.
Ve středu nás čeká prezentace filmů z česko-německého projektu, balení, pražské děti vycházka a hry. Těšíme se na letní tábor!