Letní tábor 2018

Letní tábor 20 – 26. srpna 2018

Tábor se konal v Krkonoších, v hotelu Roxana v Rokytnici nad Jizerou.

Deníček z tábora, den první

Ráno jsme bez nesnází naložili autobus a mikrobus a po hodině a půl dorazili k Roxaně. Hotel je moc pěkný, jsme tu sami. Jelikož jsme nahoře na hoře, terasy hotelu poskytují nádherné výhledy na Krkonoše. Vaří tu skvěle. Už při příjezdu děti našly na pokojích kousky dopisu od Philease Fogga, čímž odstartovaly svojí cestu kolem světa. I výtvarná dílna tomu odpovídala, kašírovali jsme horkovzdušné balony. Děti hrály spoustu her a samozřejmě se koupaly v bazénu, je strašné vedro, nahoře na hoře. A což teprve zítra, když budeme s Foggem cestovat do Egypta!

Deníček z tábora, den druhý

Snídaně formou bufetu sklidila samozřejmě úspěch. K obědu byly rýžové nudle s ragú, k večeři moravský vrabec s bramborovým knedlíkem. K svačinám meloun, ovocný salát a skvělá buchta s čokoládou. Dopoledne se neslo v duchu celotáborové hry, putovali jsme Egyptem. K Egyptu neodmyslitelně patří mumie (děti důsledně obalené toaletním papírem) a vykradači hrobek. Naštěstí zloděj masky Anubise neměl proti skvěle sehraným týmům šanci. Odpoledne nás čekal náročný výlet. Tři kilometry k lanovému parku, překonání vlastního strachu, lanovkou na Horní Domky a šest kilometrů k hotelu. Všechny děti výlet ušly a 26 z nich se rozhodlo stezku v lanoví zvládnout. Ti zbylí si užili prolézačky. Popravdě, i mnozí vedoucí a instruktoři si do korun stromů netroufli. Ti, co si troufli, měli na starosti vždy jedno starší dítko a jednoho prcka. Fotky mluví za mnohé. Dojemné bylo poslouchat dvojice, kde jeden druhého podporoval, radil, často přitom šlo o děti, které se vlastně předtím příliš neznaly. Nejednou se stalo, že po úspěšném zdolání obtížnější překážky následoval upřímný potlesk všech. Případné večerní stýskání skvěle zvládají tety a strejdové s pohádkovými knížkami.

Deníček z tábora, den třetí

Dnes jsme se při naší cestě kolem světa zastavili na Madagaskaru. Dopoledne si děti na hudebních dílnách vyzkoušely tanec šamanů. Choreografii jednotlivé skupiny vymyslely samy. Páté družstvo bylo z hudební dílny tak nadšeno, že děti samy vymyslely a secvičily madagaskarský hudební plán – zvuky pralesa, kterým v průběhu dne obdarovávaly vedoucí. Před obědem jsme stihli i koupání v bazéně a výtvarnou dílnu – malovali jsme na porcelánové hrníčky. Po obědě (rajská s masovými koulemi) jsme se vydali lovit do madagaskarského pralesa zvěř. Děti se nadšeně pustily do lesa hledat obrázky zvířat, když tu se najednou ozval hromadný řev a čtyřicet dětí bralo zpátečku. Aby ne – proti dětem se vyřítili domorodci. Naši instruktoři namaskovaní k nepoznání a oblečení v pytlovině by vystrašili i dospělé, natož tlupu malých dětí. Ale malí lovci po prvotním šoku začali vesele pytlačit. Někdo obětoval část bodů za povolenku k lovu, někdo vsadil na své rychlé nohy a schopnost vyhnout se domorodcům. Odpoledne děti také vyráběly dešťovou hůl, koupaly se v bazénu a hrály týmové hry. Po večeři (pečené kuře, brambor a výborný salát) hry stále ještě pokračovaly. Večerní usínání bylo opravdu klidné a rychlé. Zítra nás čeká cesta do Japonska, děti se mají na co těšit.

Deníček z tábora, den čtvrtý

Dnes jsme cestovali Japonskem. Už rozcvička se nesla v duchu východních kultur. Rozcvičku vedla „opravdová“ gejša. Dopoledne se vedoucí z dětí snažili vychovat japonology, což si ověřili prostřednictvím kvízů. Výsledky se samozřejmě promítly do celotáborové hry. Poté přišlo na řadu umění, děti vymýšlely japonskou poezii – haiku. Vyrobili jsme si korálky, náhrdelníky a náramky, materiálem kromě korálků byly i pet lahve. Samozřejmě jsme v japonském vedru nevynechali bazén. Odpoledne někteří domalovávali hrníčky, někteří šli do města, někteří do bazénu. Následovala celotáborová hra – pojídání nudlí hůlkami. Všichni se do akce pustili s velkou vervou a nasazením a bohužel někteří přecenili své síly. Naštěstí před večeří byli už všichni v pohodě, večeřeli všichni, steak a hranolky by si nikdo nenechal ujít. Ovšem ještě před jídlem jsme stihli módní přehlídku japonských gejš. Fotografie mluví za vše. Vedro nás už zmáhá a tak se zítra vydáme na Aljašku.

Deníček z tábora, den pátý

Na Aljašce je zima a furt prší. Naštěstí na naší Aljašce dopoledne ještě nepršelo, všude byly sněhové pláně, po kterých běhala psí spřežení. Zrovna se totiž konaly závody. Ze psů šla hrůza. Štěkali, vrčeli, závodili, mocně podpořeni svými mashery. Z vašich domácích mazlíčků jsme vytvořili celkem pět psích spřežení. Během závodů bylo nutné, aby se psi nakrmili, napojili, zaštěkali v D-dur, masheři přeběhli na lyžích zamrzlé jezero (počasí celkem odpovídalo), a to vše v co nejkratším čase. Po náročném závodě bylo nutné zrelaxovat tělo v bazénu. Po obědě (bramborová kaše, uzené, okurka) jsme malovali horkovzdušné balony, pro případ, že bychom se příště museli přesouvat vzduchem. A jelikož nikdy nevíte, kdy vás na Aljašce uštkne had, či dostanete úpal, prošly všechny děti výcvikem první pomoci pod vedením budoucí zdravotní sestřičky. Je vidět, že zdravotní kroužek na škole má výsledky, Tomášek a Elinka byli mezi oceněnými za své znalosti. Po večeři (rýže a hovězí s omáčkou) jsme absolvovali noční cestu, při které jsme rekapitulovali, do kterých zemí jsme zavítali. To už jsme šli ovšem tmou a deštěm. Zítra nás čeká cesta na Divoký Západ a do Brazílie, tak se snad počasí umoudří a budeme moct zase v pohodě nadávat na vedro.

Deníček z tábora, den šestý

Dopoledne se neslo v duchu Divokého Západu. Počasí se opravdu umoudřilo, i když do vedra to mělo daleko. Déšť se naštěstí už nekonal, takže „pokladovka“ v americké prérii proběhla k nadšení všech soutěžících. Nebyla vůbec jednoduchá, některé kvízy by nevyluštil ani dospělý (vlastní zkušenost). Po obědě (buchtičky s krémem) jsme samozřejmě nevynechali bazén a výtvarnou dílnu. Pro velký úspěch se vyráběly náušnice a náramky. Odpoledne se střílelo ze vzduchovky a poté jsme se přesunuli do Brazílie. Všichni si vyrobili kostým na brazilský karneval a potají (aby Slávka, Jarmila a Šárka nevěděly) nacvičili večerní program. Večeře byla skvělá, hotel zorganizoval grilovací párty. Kuchař přímo u grilu nabízel několik druhů masa, přílohy, paní kuchařky nosily nové a nové saláty, vše strašně dobré, málem jsme praskli. Večer nám starším vedoucím (mně, Jarmile a Šárce) přišlo trochu divné, že nás vedoucí drželi mimo dosah dětí. Poté jsme obdrželi dopis od Philease Fogga – pozvánku na večerní program. Přišli jsme do společenského prostoru, tam ani jedno dítko, naprosté ticho. Děti jsme ovšem nepotkaly ani cestou hotelem. Po týdnu se 40 dětmi vám prostě ticho přijde divné. A tu přišlo 40 dětí v sukénkách z krepáku. Rozezněla se hudba a my viděly tanec s choreografií, za kterou by se leckterá paní učitelka nestyděla na akademii po půl roce práce. Opravdu překvapení, úžasný konec tábora. Pak už následoval karnevalový rej, tančící děti s tančícími instruktory, brazilská hudba a úžasná atmosféra. Zítra nás čeká vyhodnocení celotáborové hry, balení a odpolední výlet k Mumlavským vodopádům. Pokud pomineme odřená kolínka, vyhnuli jsme se nemocem a úrazům. Ani stýskání nebylo nijak hrozné. Tento tábor je výjimečný počtem vedoucích a instruktorů a letos se opravdu osvědčil systém „tet a strejdů“, který zajišťoval zvláště nejmladším dětem opravdu individuální péči. Vedoucí a instruktoři se opravdu starali. A táborová hra byla opravdu promyšlená do všech detailů a bavila malé, velké i ty největší. Soužití dětí s instruktory přináší nové zážitky a motivaci dětí se aktivit zúčastnit. Také se osvědčila funkce vedoucí výtvarných dílen, kterou skvěle zastala Šárka. Malování na porcelán, kašírování balónů, domorodá chrastidla, přívěšky na klíče, šperky z pet lahví, chobotnice, to vše děti mohly vyrobit díky její nápaditosti a díky grantům na výtvarný materiál.