Strom lidožrout

V roce 2019 měla premiéru inscenace dětského souboru Dramacentra Bezejména Strom lidožrout. Příběh velmi volně inspirovaný stejnojmennou pohádkou Alexandra Klimenta režírovaly Miloslava Čechlovská a Jarmila Šírlová. Hráli 12-15letí herci mladšího souboru dramacentra zvaného Malé Bezejména (Káťa Sikorská, Natali Kahounová, Vojta Matějíčka, Tobias Moonitz, Vojta Votrubec, Terka Chroustová, Káťa Kloučková, Anička Knoblochová, Míša Roštejnská, Ema Schuhová, Kristýnka Šťastná, Naty Nejedlová, Matěj Komrzý a Majda Stehlíková).

Inscenace vypráví o jednom království, které „bylo stejné, jako všechny ostatní. Někdy pršelo, někdy foukal vítr, někdy svítilo sluníčko. Ve vesnici bylo živo, ale zámek byl nezvykle tichý. A nad zámkem na kopci byl TEN strom, jehož kořeny se rozrůstají“. A právě to se stalo ústředním tématem. Kořeny zla prorůstající všemi a vším, všudypřítomný strach a ochota se hrbit. Téma se v inscenaci stává důležitějším než pohádkový příběh. Mladí herci pracují především s pohybem, s minimem textu, bez rekvizit.

Dne 12. 4. 2019 uvedl soubor premiéru inscenace na krajském kole přehlídky Dětská scéna 2019 v Jablonci nad Nisou. Porota ocenila soubor za „silné téma a pohybové ztvárnění“ a soubor navrhla do širšího výběru celostátního kola Dětské scény.

15. – 18. května 2019 se soubor zúčastnil mezinárodní soutěže Teatrrralki v Jelení Hoře (Polsko), kde získal v kategorii 12-15 let skvělé druhé místo.

27. května 2019 mladí herci představili inscenaci rodičům a libereckým divákům na festivale Dramacentra Bezejména v Naivním divadle Liberec.

21. září 2019 byl soubor pozván na přehlídku v rámci vzdělávacího semináře učitelů dramatické výchovy Dramatická výchova ve škole Jičín. I zde diváci z řad pedagogů oceňovali herecké (především pohybové) výkony, soustředěnost, minimalismus, výbornou hlasovou kulturu. Diváci také ocenili, že děti opravdu vědí, o čem hrají, z inscenace čiší jak vzpomínka na reálný socialismus, tak varování před novou totalitou.