Nikolina cesta

V roce 2018 měla premiéru inscenace studentského souboru Dramacentra Bezejména Nikolina cesta. Příběh o síle a slabosti, přátelství a samotě, sdílení a tajemství, důvěře a zklamání, násilí slabocha a o hledání síly požádat o pomoc režírovaly Miloslava Čechlovská a Jarmila Šírlová. Hráli studenti nejstaršího oddělení dramacentra (Káťa Burešová, Vláďa Cichý, Anička Jachanová, Kuba Kubíček, Kája Lašáková, Kája Němcová, Tomáš Pavlů, Lukáš Svárovský, Kája Šírlová, Bára Šrytrová, Patrik Teichman, Tomáš Velek, Zuzka Valášková a Julča Svobodová).

Téma domácího násilí je hluboké a bohužel stále aktuální. Soubor hledal vlastní cestu, jak vyjádřit hrůzu na jevišti znakem, který je silnější než realita. Předlohu Michaely Fišarové soubor využil velmi volně. Stěžejní se stala otázka, co vše se musí stát, aby dívka našla sílu nejít v matčiných šlápějích.

Premiéra proběhla na krajském kole Mladé scény – Setkání ve Strašecí 6. – 8. dubna 2018. Porota (Roman Černík, Ivana Sobková, Tomáš Doležal) ocenila hereckou, hlasovou a pohybovou vybavenost souboru, vynikající herecký výkon Lukáše („z nuly na sto“), znakovost (hromadná postava matky jako znak zneužívaných žen, strom jako znak kořenů Nikoly a Martínka…) a doporučila inscenaci na celostátní přehlídku.

První nedělní představení Nikolina cesta bylo doslova strhující svou silnou a v dnešní době pro mnohé aktuální myšlenkou. Způsoby, jakým soubor ukazoval na závažnost domácího násilí a důvodů, proč se s těmito záležitostmi týraní lidé bojí něco udělat, byly ohromující. Vše bylo podtrženo skvěle vybranou hudbou zahrávající si s divákovými pocity. Co se nám však celkově snažili herci žit? To už je na každém, aby si přebral – někdo může vidět šanci uvědomění, aby se pokusil ve svém okolí něco změnit, někdo jiný se zase seznámil s tím, jak to žel někdy funguje – člověk ví, v jak špatné situaci se nachází, avšak nemůže s tím nic udělat, protože by ho to vnitřně zničilo ještě víc. Proto raději zůstává a nechává se unášet na této vlně dál. Chtěl bych ocenit vynikající herecké výkony, které dohromady s celkovou atmosférou dokázaly perfektně předložit i obyčejnému divákovi tak závažnou myšlenku.

Setkání ve Strašecí 2018, publikovaný článek „V neděli jsme viděli“, autor Michal Merunka

Na mezinárodním festivale Teatrrralki 9. – 11. května 2018 (Polsko) soubor získal čestné uznání. Liberečtí diváci mohli inscenaci shlédnout na tradičním festivale Než zazvoní zvonec 18. 6. 2018.